Хоча гени впливають на інтелект, ми не можемо вдосконалити розум

0
347

«Для початку дозвольте мені розповісти вам, наскільки я розумний. Ось настільки. У п’ятому класі вчитель з математики сказав, що я тямущий в математиці і, озираючись назад, я повинен визнати, що вона була права. Я можу сказати вам, що час існує, але воно не може бути інтегровано в фундаментальне рівняння. І не обов’язково мені вірити. Велика частина того, що говорять люди, правдива лише частково. І я говорю ».

Так починає свою розповідь обчислювальний біолог з Кембриджа Джим Коцубек. У роботі, опублікованій в Nature Genetics у 2017 році, повідомлялося, що після аналізу десятків тисяч геномів, вчені пов’язали 52 гена з людським інтелектом, хоча жоден варіант не забезпечив більшу надбавку, ніж в кілька сотих відсотка, до інтелекту. Як розповів старший автор дослідження Даніель Постума, статистичний генетик з Університету Вріє в Амстердамі, «пройде багато часу, перш ніж вчені зможуть насправді передбачати інтелект, використовуючи генетику. Незважаючи на це, легко уявити собі соціальні наслідки, що викликають занепокоєння: студенти, прикладають результати секвенування генома до заяви про вступ до коледжу; роботодавці, що риються в генетичних даних підходящих кандидатів; ЕКО, що обіцяє дитині високий рівень інтелекту за рахунок застосування системи CRISPR-Cas9.

Деякі люди вже готові до цього нового світу. Філософи на зразок Джона Харріса з Манчестерського університету і Джуліана Савулеску з Оксфордського університету стверджували, що ми будемо зобов’язані маніпулювати генетичним кодом наших майбутніх дітей, на благо ім. Також термін «батьківського зневаги» було розширено і включив «генетичне зневага», що припускає, що якщо ми не будемо використовувати генетичну інженерію або когнітивне поліпшення для поліпшення наших дітей, це буде неправильно. Інші ж, на зразок Девіда Корреї, який викладає в Університеті Нью-Мексико, передбачає антиутопическое майбутнє, в якому багаті будуть використовувати силу генетичної інженерії для перекладу влади з соціальної сфери в форму генетичного коду, створюючи «блакитну кров» в прямому сенсі.

Такі проблеми носять багаторічний характер; громадськість насторожує зміна генетики ще з тих пір, як вчені винайшли рекомбинантную ДНК. Ще в 1970-х роках Девід Балтімор, який отримав Нобелівську премію, задав собі питання, чи покаже його новаторська робота, що «відмінності між людьми – це генетичні відмінності, а не екологічні».

Як виявилося, гени мають вплив на інтелект, але тільки в широкому сенсі і в непрямому порядку. Гени беруть участь в складних відносинах, створюють нейронні системи, які може бути неможливо відтворити. По суті, вчені, які намагаються зрозуміти, як взаємодіють гени, створюючи оптимальні мережі, стикаються з так званої «завданням комівояжера». Біолог-теоретик Стюарт Кауффман в «Про походження порядку» (1993) описав її так: «Завдання почати з одного з N міст, відправитися по черзі в кожне місто і повернутися в початок найкоротшим шляхом. Ця проблема, яку легко сформулювати, на ділі надзвичайно складна ». Еволюція спершу замикається на кількох робочих моделях, а потім тисячоліттями відточує рішення, але краще, що можуть зробити комп’ютери, щоб створити оптимальну біологічну мережу з декількох вводи, це використовувати евристику, тобто скорочені рішення. Складність виходить на новий рівень, в тому числі і тому, що білки і клітини взаємодіють на більш високих вимірах. Що важливо, генетичні дослідження не дозволяють діагностувати, лікувати або усувати розумові розлади, так само як і не пояснюють складні взаємодії, які дають початок інтелекту. Ми не зможемо створити надлюдини в найближчому майбутньому.

По суті, вся ця складність може протистояти здатності видів еволюціонувати. Кауффман представив концепцію «катастрофи складності», ситуацію у складних організмів, коли еволюція вже зробила свою справу і гени переплелися настільки, що роль природного відбору зменшилася, поступившись працездатності окремого індивіда. Тобто вид проклав собі шлях до форми, в якій вже не може з легкістю еволюціонувати або поліпшуватися.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here